Close

Sportovní klub ČRS MO Písek

Sportovní klub ČRS MO Písek je hlavně zaměřen na práci s dětmi a mládeží. Podporujeme a sdružujeme mladé písecké sportovce v jednotlivých sportovních odvětvích rybolovu. (viz níže)

Sportovní činnost je nedílnou součástí činnosti naší organizace.

  • ČRS MO Písek v průběhu roku pořádá řadu domácích a mezinárodních soutěží (od místních závodů až po mistrovství republiky). 
  • Na soutěžích a závodech naši reprezentanti pravidelně získávají ta nejvyšší ocenění a úspěšně tak reprezentují ČRS MO Písek, město Písek a ČRS.
Rybolovná technika - (Casting sport)

Rybolovná technika nebo-li Casting sport, kombinuje všechny níže uvedené sportovní techniky rybaření. Smyslem je prověřit závodníkovi schopnosti manipulace a ovládání rybářského nářadí při nahazování. Na rozdíl od lovu ryb se tato část neodehrává u vody, ale na travnatých plochách, fotbalových hřištích či atletických stadionech, kde na závodníky čeká 5 základních disciplín rybolovné techniky (casting sportu). Tři terčové na přesnost a dvě dálkové, kde nejvíce záleží na vzdálenosti závodníkova hodu. Za každou trefu do terče či maximální dohozenou vzdálenost závodník obdrží body. Závodník s nejvyšším počtem bodů vyhrává. 

Závodní - Lov ryb udicí muškařením

Muškaření, to je královská rybářská disciplína. Muškaří se jak na vodách tekoucích, tak stojatých. A o co vlastně jde? Rybář rybám nabízí umělé nástrahy, mušky, které nahazuje do míst, kde si myslí, že číhá ryba, tedy například pstruh nebo losos. Také může nechat mušku volně plavat po proudu řeky … vždy jde o to, vyprovokovat rybu k útoku. I chytání na mušku je velmi náročná disciplína, protože rybář většinu času stojí ve vodě a jde rybě naproti. V tom je kouzlo muškaření, protože rybář někdy chytá ryby doslova pod nohama. Právě ten přímý kontakt s vodou, ryby na dohled, klid, často nedotčená příroda, to vše dělá z muškaření právem vrcholnou rybařinu.

Závodní - Lov ryb udicí plavaná

Plavaná, tedy lov se splávkem, to je základní rybolovná technika, kterou musí umět, tedy alespoň její základy, každý rybář. Je to snad jedna z nejstarších technik chytání ryb na udici. A pro vás úplné začátečníky, o co vlastně jde? Jak název napovídá, jde o chytání na splávek, pod kterým je zátěž, která vyvažuje splávek, pak také vlasec s háčkem a nástrahou. A k čemu ten splávek? Ten má několik funkcí, ale ta nejdůležitější je, že podle jeho pohybu rybář pozná záběr ryby.

Závodní - Lov ryb udicí přívlač

Přívlač je rybolovná technika, kdy se snaží rybář přelstít rybu pomocí umělé, nebo přirozené nástrahy (mrtvé rybky) tak, že ji vede cukavými pohyby, snažíce se co nejvíce napodobit zraněnou rybu, případně jiné vodní živočichy, které mají v oblibě dravé ryby. Cíl je jasný, vyprovokovat dravce k útoku a pak po zaseknutí ho vytáhnout z vody.

Závodní - Lov ryb udicí feeder

Co je tedy ten feeder? Je to prut, který se používá na chytání metodou položená, tedy se závažím položeným na dně. Pruty na feeder jsou opatřeny tenkými, ohebnými signalizačními špičkami, podle kterých rybář pozná i jemné záběry. Pruty i celá tato metoda pochází z Anglie. U nás feeder tak zdomácněl, že si ho osvojily i starší rybářské ročníky, dříve chytající jen na krmítko a klasický kaprářský prut. Feeder je skvělý pro ty, co chtějí opravdu aktivně strávit čas u vody. Pro ty, co od prutu rádi odcházejí, nebo u chytání rádi podřimují, feeder rozhodně není!

Zaujala tě některá z výše uvedených sportovních aktivit ČRS MO Písek?
  • jsi soutěživý?
  • líbí se ti některá z výše uvedených sportovních aktivit?
  • máš vřelý vztah k přírodě?

Pokud ano. Neváhej nás kontaktovat! Těšíme se na nové sportovce 🙂

Jiří Marek ml.

sport mládež a rybolovná technika

rekmajml@gmail.com

+420 730 688 611

Share via
Copy link
Powered by Social Snap