Close

27.8.2019

Mezinárodní finále Zlaté udice a Zlatého blyskáče

ČRS MO Písek ve spolupráci s Českým rybářským svazem, Střední rybářskou školou ve Vodňanech a Fakultou rybářství a ochrany vod Jihočeské university uspořádala ve dnech 23. – 25. 8. mezinárodní finále Zlaté udice a Zlatého byskáče pro rok 2019.

Vůbec poprvé od rozdělení federace jsme mohli vidět jak nejlepší závodníci z celé České a Slovenské republiky stanuli proti sobě v závodu Zlatá udice, na slovensku Zlatý blýskač. Tento závod sestává ze tří disciplín LRU plavaná,rybářské znalosti a rybolovná technika, konkrétně nahazování se zátěží na přesnost,na cíl a do dálky. Myšlenka na tento projekt se začala rodit zhruba před rokem, od té doby se vše připravovalo a vymýšlelo. 

23.8. to mohlo konečně začít. V jihočeských Vodňanech, kolébce českého rybářství se sešli reprezentanti Západočeského, Moravskoslezkého územního svazu a dva týmy ze Slovenska, Slovensko A  a Slovensko B. Vše začalo slavnostním zahajením v areálu Střední rybářské školy. Poté už se mladí rybáři odebrali plnit první disciplínu, tou byl test rybářských znalostí, který spočíval v poznávání ryb. Těch bylo připraveno dvacet, krom běžných jako je kapr nebo candát čekali na závodníky i poněkud těžší, skoro až exotické  například okounek pstruhový.

Druhý den začal lovem ryb na plavanou. Chytalo se na řece Blanici, která je soudě dle úlovků velice dobře zarybněná. Nejzajímavějším úlovkem byla ostroretka ,která už u nás v podobné velikosti bohužel není příliš běžná.

V odpoledních hodinách se závod od vody přesunul na hřiště, kde závodníci  také využili pruty, ne však na chytání nýbrž k nahazování a to při poslední disciplíně, rybolovné technice. Každý závodník prošel třemi základními disciplínami. První, hod zátěží na cíl, spočívá v trefování terčů na různé vzdálenosti. V druhé jde o nahazováni na terč rozličnými způsoby , zprava, zleva, podhozem a tak dále. A konečně třetí, pro diváky nejzajímavější ,nahazování zátěží do dálky, kde závodníci předvádí mnohdy zajímavé a osobité styly ve snaze trefit výseč, neutrhnou zátěž a zárověň nahodit dál než ostatní.

Příjemným zpestřením dne byla prohlídka rybářské školy kde nás provedl sám ředitel, pan  Ing. Karel Dubský.

Poslední den už nebyl závodní a tak si účastníci mohli odpočinout při exkurzi Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. 

Celý víkend zakončilo vyhlášení výsledků, kde úspěšní závodníci přijali gratulace od vzácných hostů z Českého rybářského svazu, bývalého jednatele Ing. Štípka a předsedy  Karla Macha, mimo to i věcné výhry. Nejúspěšnějším družstvem se stali reprezentanti Západočeského územního svazu. 

Jistě budu mluvit za všechny zúčastněné když řeknu že v tomto závodu nešlo o výhry ani o trofeje ,ale spíše o sblížení obou zemí a o započatí nové tradice, spojení Zlatého blýskače a Zlaté udice. Je totiž důležité podporovat děti v lásce k přírodě, sportu a zdravé soutěživosti. 

Děkujeme všem ,kteří se na tomto projektu podíleli.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap